Жените кои страдаат од болни циклуси (дисменореа), секој месец доживуваат слаби породилни болки. Истите супстанции кои се формираат за време на породилните болки се формираат и во текот на циклусот, при што контракциите на матката водат до грчеви во долниот дел на стомакот.

Половина од жените доживуваат болка пред или за време на менструалниот циклус. Често е поврзано со тешки крварења, предизвикани од зголемен проток на крв низ грлото на матката. Кај околу 50% од жените, болката е толку силна што ги спречува да одат на училиште или на работа, затоа третирањето на болката е од особена важност.

Како да ги намалите менструалните грчеви?

Топлината, ја намалува болката, најверојатно затоа што ги шири крвните садови во матката. Едно од најчестите решенија е да користите топло шише со вода, или да пиете топли напитоци, на пример чај. Чај од маточина е корисен, бидејќи ги смирува грчевите и ја олеснува циркулацијата на крвта. Менструалната болка, може да се намали и спречи со правилна исхрана. Избегнувајте млеко и млечни производи, бел шеќер, бело брашно, пржена храна и стимуланси како кафе. Јадете многу овошје, зеленчук, ореви и овес. Земајте незаситени омега 3 масни киселини во форма на додатоци за исхрана како магнезиум, цинк, витамини E и B1 кои може да ви помогнат.

Избегнувајте алкохол, тоа може да биде корисно за да се намали менструалното крварење, бидејќи алкохолот може да го намали бројот на тромбоцити кои имаат улога во згрутчување на крвта. Апсолутно избегнувајте употреба на ацетилсалицилна киселина, бидејќи го блокира создавањето на црвените крвни клетки.

Жените велат дека стресот дополнително ја влошува менструалната болка. Менструалните циклуси пропратени со поголемо ниво на стрес го зголемуваат чувството на болка . Препорачливо е да се справите со стресот во текот на месецот со редовни физички вежби. Акупунктурата и арома терапијата можат да бидат корисни при намалување на болните циклуси и стресни ситуации. Масти за смирување на грчеви (на пример, мудрец или лаванда) може да се користат за мека стомачна масажа.

Во просек, жените треба да земат 1 или 3 лекови против болка или нестероидни анти-инфламаторни лекови за време на секој од нивните менструални циклуси, кои ќе помогнат да се смири воспалението. Овој двоен ефект е многу корисен бидејќи за време на циклусот нивото на хормони се намалува, со што крвните садови се намалуваат и ослободуваат ситни молекули кои се карактеристични при воспалителна реакција. Меѓу нив, простагландините се најважните супстанции, бидејќи тие се одговорни за грчевите.

Прочитајте исто така Важноста на противвоспалителното дејство

Посетете гинеколог при силно менструално крварење

Жените често не можат самите да се справат со силно менструално крварење. Посетете гинеколог за да ја откриете вистинската причина за крварењето и за да ви препише соодветна терапија.Ова е важно бидејќи силно менструално крварење често се поврзува со анемија. Во случај на силна болка и тешко крварење, гинекологот ќе изврши комплетен гинеколошки преглед со ултразвук и ќе се обиде да ја утврди причината.

Болната менструација може да биде примарна или секундарна; во првиот случај нема причина за болка, додека во вториот може да се открие изворот на болка. Најчеста причина е ендометриоза, миом, воспалителни промени или вметнувањето на спирала што содржи бакар. Крварењето или грчевите помеѓу два циклуси исто така може да укажуваат на други проблеми, затоа веднаш посетете гинеколог.

При обилни менструални крварења, не се препорачува туш и топла бања, бидејќи ги прошируваат вените во матката и на тој начин го забрзуваат крварењето. Во таков случај ставете ладни облоги, за да се намали циркулацијата на крвта во матката и крварењето.

Прочитајте исто така Зошто е важно навреме да ѝ кажете НЕ на болката

Топлината, ја намалува болката, најверојатно затоа што ги шири крвните садови во матката. Едно од најчестите решенија е да користите топло шише со вода, или да пиете топли напитоци, на пример чај.

Половина од жените се соочуваат со болен циклус секој месец

Жените велат дека стресот дополнително ја влошува менструалната болка. Менструалните циклуси пропратени со поголемо ниво на стрес го зголемуваат чувството на болка.

Предупредување
Пред употреба внимателно да се прочита упатството! За индикациите, ризикот од употребата и несаканите дејства на лекот консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт.